Kelių eismo taisyklės dviračiams
Kelyje negalioja posakis „žinoti taisykles reikia tam, kad galėtum jas laužyti“. Todėl, prieš sėdant ant dviračio, verta pasikartoti svarbiausias kelių eismo taisykles, kurios užtikrins jūsų ir kitų eismo dalyvių saugumą.
Nors kiekvienam dviratininkui verta susipažinti su visomis eismo taisyklėmis, pagrindinės dviratininkams aktualios kelių eismo taisyklės yra šios:
-
Reikalavimai dviratininkams
Kaip automobilių vairuotojams – automobilį, taip dviratininkams reikalinga turėti techniškai tvarkingą dviratį. Tai reiškia, jog į kelią gali išvažiuoti tik turint tvarkingus stabdžius, žibintus ir garso signalą. Mes prieš važiuojant patariame patikrinti ir kitas dviračio dalis – padangų susidėvėjimą ir išsileidimą, grandinės susidėvėjimo lygį ir pavarų sistemos veikimą. Tvarkingas dviratis padės užtikrinti, kad mindami galėsite susikaupę stebėti kelią, o ne jaudintis dėl dviračio ar jo skleidžiamų garsų.
Atkreipkite dėmesį, kad dviračio priekyje tvirtinamas baltos, o gale – raudonos spalvos žibintas. Dviratininkų patogumui dviračio žibintai dažnai pardavinėjami būtent tokiais raudonos ir baltos spalvos žibintų komplektais. Rinkitės žibintų galią (matuojamą liumenais) atsižvelgdami į tai, ar jums tenka važiuoti neapšviestais keliais ir takais. Jei atsakymas „taip“ – žvalgykitės 500 lm ar galingesnių priekinių žibintų.
Nors kelių eismo taisyklėse dviratininkams, vyresniems nei 18 m., dviratininkų šalmai – tik rekomenduojami, dviratininkų bendruomenė sutaria, jog šalmas yra pats reikalingiausias aksesuaras. Mes kviečiame šalmu puoštis važiuojant ir pačius trumpiausius atstumus, nes šalmą dabar priderinsite prie bet kokio stiliaus aprangos.
Dalyvaudami eisme dviratininkai privalo rodyti signalus – ranka rodyti posūkio ženklus ir įspėti apie sustojimą į viršų iškelta ranka.
-
Draudimai dviratininkams
Pagal galiojančias kelių eismo taisykles, dviračiams taikomi tam tikri apribojimai. Nurodyta, jog dviračiu draudžiama:
- Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi, jei šalia įrengti dviračių takai.
- Važiuoti bent viena ranka nelaikant vairo (išskyrus, kai ranka rodomas signalas).
- Vežti keleivius, jeigu nėra specialios sėdynės.
- Vežti, vilkti ar stumti krovinius, kurie trukdo vairuoti.
- Būti velkamiems kitų transporto priemonių.
- Vilkti kitas transporto priemones, išskyrus dviračio priekabas.
- Važiuoti įsikibus į kitas transporto priemones.
- Važiuoti pėsčiųjų perėjomis.
- Važiuoti automagistralėmis ir greitkeliais.
Be abejonės, kaip ir kitomis transporto priemonėmis, dviračiu važiuoti negalima apsvaigus nuo alkoholio ar kitų medžiagų, kurios gali skatinti nesaugų elgesį kelyje. Minantiems apsvaigus nuo alkoholio gręsia tos pačios nuobaudos kaip ir įkliuvus išgėrus prie automobilio vairo.
-
Dešinės rankos taisyklė
Kaip ir automobilių vairuotojams, dviratininkams yra svarbi dešinės rankos taisyklė. Ši taisyklė reiškia, kad kirsdami lygiareikšmę sankryžą, privalome duoti kelią eismo dalyviams, artėjantiems iš dešinės pusės. Dešinės rankos taisyklė – ypač svarbi, jei važiuojate keliu.