Jei naudojatės socialiniais tinklais, ko gero, ir jus dažnai pasiekia įrašai apie pavogtus dviračius. Tiesa, kad dviračių vagys vis tobulėja – tačiau nesnaudžia ir spynų gamintojai. Ypač atsparios medžiagos, inovatyvūs užrakinimo tipai ir kitos naujovės padeda apsisaugoti nuo vagystės, tad dviračio spyna tampa ne išlaida, o investicija. Šio straipsnio tikslas – padėti jums išsirinkti iš gausybės skirtingų spynų tipų.
Renkamės dviračio spyną: profesionalai pataria
Dviračio spynų testavimas: kuri spyna iš tiesų atlaiko išbandymus?
Vienas iš universaliausių patarimų įsigyjantiems spynas yra žvalgytis apsaugos, kuri būtų verta apie 10 % jūsų naujo dviračio kainos. Tačiau kaina – ne viskas, ką reikia žinoti apie savo dviračio spyną, juolab, kad net panašiai kainuojančios spynos gali pasižymėti skirtingomis savybėmis. Spynų patikimumas yra nustatomas profesionaliai jas testuojant pagal pagrindinius kriterijus:
- Tvirtumas – jis nustatomas tikrinant, kaip spyną atlaiko stiprius mechaninius smūgius tam, kad vagys negalėtų jos sudaužyti
- Atsparumas pjaustymui – vagys dažniausiai naudoja reples ir pjūklus. Kiekvienas gamintojas stengiasi spynas gaminti iš tokio metalų lydinio, kurį būtų kuo sunkiau supjaustyti.
- Ilgaamžiškumas – kadangi spynos paskirtis – apsauga lauke, spyna turi būti atspari korozijai ir įvairioms oro sąlygoms. Tad ypač svarbu medžiaga, kuria yra padengta spyna, ir užrakinimo mechanizmų atsparumas.
- Patogumas naudoti – gera spyna yra ir tvirta, ir patogi, t.y. lengvai užrakinama ir sverti tiek, kad nesukeltų nepatogumų.
Kaip suprasti spynų žymėjimą ir sertifikatus?
Egzistuoja ganėtinai daug metodų ir skalių spynų patikimumui vertinti, tačiau Velonova el. parduotuvėje rasite spynų filtravimą pagal 1–15 spynų atsparumo skalę, kurią plačiai naudoja daugelis gamintojų. Šios skalės reikšmės gali būti vertinamos šitaip:
-
1–4: bazinė apsauga. Tokios spynos yra vertinamos labiau kaip papildoma apsauga (antroji spyna), aksesuaras, atbaidantis vagis, ir dažniausiai naudojamos saugiose vietose ar vaikų dviračiams apsaugoti.
-
5–9: ekstra apsauga. Spynos šioje kategorijoje yra skirtos ne itin brangiems dviračiams saugoti, jomis naudotis rekomenduojama saugiose ir vidutiniškai vagysčių atžvilgiu pavojingose vietose.
-
10–15: maksimali apsauga. Tai pačios patikimiausios spynos, skirtos apsaugoti vertingus dviračius miesto ir kitomis sąlygomis.
Kai kurie gamintojai turi ir kitų skalių vertinimus (pavyzdžiui, saugumo skalė iki 18 taškų) bei įvairius sertifikatus – šie kokybės įvertinimai taip pat padės suprasti, kokius standartus atitinka jūsų spyna.
Ką svarbu žinoti renkantis spyną?
Spyną išsirinkti padės atsakymai į tris svarbiausius klausimus: kiek kainuoja mano dviratis? Kaip ilgai paliksiu jį be priežiūros? Kur jį paliksiu? Šie atsakymai padės suprasti, kokio apsaugos lygio jums prireiks, kad jaustumėtės saugūs palikdami savo dviratį lauke. Rinkdamiesi, atkreipkite dėmesį į šiuos parametrus:
- Tvirtumas – grūdintas plienas ir kiti atsparūs lydiniai visuomet yra gera idėja.
- Ilgis – jei dviratį paliekate skirtingose vietose, ilgesnės grandininės ir trosinės spynos leis patogiau prirakinti dviratį prie įvairių objektų.
- Svoris – nors sunkesnės spynos yra tvirtesnės, įvertinkite, ar galėsite patogiai judėti su papildomu svoriu kuprinėje ar ant dviračio rėmo.
- Antikorozinė danga – jei spyną naudosite dažnai, įsitikinkite, kad oro sąlygos jos nesugadins.
- Signalizacija ir GPS sekimo įrenginiai – papildomai apsaugai. Signalizacijos garsas padės atkreipti aplinkinių dėmesį, kai spyna identifikuos bandymą ją nukirpti. Taip pat galite dviratyje paslėpti GPS radarą, kuris padės su teisėsauga rasti pavogtą dviratį.
Dviračio spynų tipai
Spynas taip pat galite rinktis ir pagal tipus – jie skiriasi pagal savo patikimumo lygį. Kad rinktis būtų paprasčiau, surikiavome tipus nuo saugiausių iki mažiausiai saugių.
- U formos spynos (D-lock) yra vienos saugiausių spynų – įprastai jos atsparios pjovimui ir smūgiams. Trūkumas – ne visuomet patogus užrakinimo būdas, ypač, kai dviratį reikia palikti ne prie standartinio dviračių stovo.
- Spynos su signalizacija pradeda skleisti garsą, kai spyna yra pažeidžiama, tai suteikia papildomo saugumo.
- Sulankstomos spynos skiriasi pagal saugumo lygius, tačiau įprastai jos turi gana gerą saugumo ir svorio balansą. Jas taip pat galima patogiai tvirtinti prie rėmo.
- Grandininės spynos – kokybiškos šio tipo spynos yra pagamintos iš tvirtų, grūdinto plieno grandžių. Jos yra gana sunkios, tačiau lengvai tvirtinamos įvairiose vietose.
- Rėmo spynos neleidžia vagims sėsti ant jūsų dviračio ir ant jo nuvažiuoti, nes užblokuoja ratą. Dažniausiai jos naudojamos kaip papildoma apsauga.
- Trosinės spynos yra lankščios ir lengvos, tačiau mažiau atsparios pjovimui.
TOP gamintojai
Velonovoje prekiaujame tik patikimų ir pasaulyje lyderiaujančių dviračių spynų gamintojų prekėmis – kviečiame su jais susipažinti:
- Abus. Tai yra vokiečių gamintojas – Abus spynos vienos populiariausių pasaulyje. Dažnas mūsų klientų pasirinkimas: Abus Granit Xplus U formos spyna, Abus Bordo Lite sulankstoma spyna ir Abus Tresor grandininė spyna.
- Voxom. Voxom gamina ypač aukštos kokybės spynas. Patys populiariausi Voxom modeliai – sulankstomi: saugiausia Voxom Foldylock Forever spyna, lengva ir nedidelė Voxom Foldylock Compact bei pati lengviausia ir spalvingiausia Voxom Foldylock Rainbow.
- Trelock. Tai – dar vienas vokiečių prekių ženklas, kurio spynos laikomos vienomis patikimiausių. Dažniausiai perkami modeliai: Trelock FS sulankstoma spyna ir Trelock BC grandininė spyna.
Patarimai, kaip prailginti spynos tarnavimo laiką
Ketinate įsigyti patikimą ir vertingą spyną? Ji tarnaus ilgai ir patikimai, jei tinkamai ja rūpinsitės – skirdami daugiau dėmesio užrakinimo mechanizmui.
- Reguliari priežiūra: jei spyna išsipurvino ar apdulkėjo, nedelsdami ją išvalykite, kad purvas neužkimštų užrakto. Jei pajusite, kad spyna veikia nebe taip sklandžiai, nepamirškite užrakto sutepti.
- Laikymo sąlygos: nors spyna tarnaus įvairiomis oro sąlygomis, stenkitės spyną laikyti sausoje vietoje, kad ilgas buvimas drėgmėje nepažeistų metalo.
- Reguliarus tikrinimas: ilgiau nesinaudoję spyna, patikrinkite, ar užraktas vis dar veikia sklandžiai. Patikimai dviratį saugos tik tinkamai veikianti spyna.
Turite daugiau klausimų apie tai, kaip išsirinkti dviračio spyną? Kreipkitės info@velonova.lt arba atvykite pasikonsultuoti į Velonova fizinę parduotuvę J. Baltrušaičio g. 1, Vilniuje.